Búrlivé víno cover

DOMA • PONDELOK - PIATOK • 14:40 •

Skvelý slovenský herec má dôvod na radosť: Dnes je pre neho výnimočný deň

09. 12 2019 11:00 |
Búrlivé víno
Búrlivé víno Foto: TV Markíza

Významný slovenský herec IVAN LETKO sa dnes dožíva okrúhlych 85. narodenín.

Ivan Letko - herec, ktorý celý svoj život zasvätil múzam a jeho herecké majstrovstvo sme mohli obdivovať desiatky rokov nielen z javiska Divadla Nová scéna, ale aj z filmov, televíznych inscenácií a seriálov, z rozhlasu, dabingu a ktorý ako pedagóg vychoval generácie mladých hercov, sa v pondelok 9. decembra dožíva okrúhlych 85. narodenín.

Narodeniny oslávi v širšom kruhu svojej rodiny v Devíne a čo by si k jubileu prial?

„Sám sebe by som zaprial najmä zdravie, mám za sebou operácie a teda si prajem, aby som už nemusel otvárať kľučky do nemocničných zariadení. A kým vládzem, ešte by ma potešila práca v dabingu, v televízii a prípadne aj nejaká pekná rola v divadle. Mal som skvelý život, naplnený radosťou z práce, zahral som si množstvo krásnych postáv, jednu mám ešte ako tajnú túžbu. Zahrať si vo Višňovom sade sluhu Firsa, pokojne aj mimo Bratislavy...
Ale nemenil by som na svojom živote nič. Keď ma prijali na VŠMU a povedal som to otcovi, iba si vzdychol - to si si vybral zle chlapče, budeš sa musieť celý život učiť. A to je presne to, čo ma na herectve najviac bavilo. Posúvať sa dopredu, stvárňovať osudy iných, učiť sa.
Momentálne žijem predvianočným ruchom a prípravami na oslavu, v bežných dňoch mi vo vidieckom dome robí spoločnosť dcérin psík, s ktorým chodím na prechádzky. Je to najlepší liek proti samote.„


Ku gratulácii sa pripájajú aj generálna riaditeľka Divadla Nová scéna Ingrid Fašiangová, umelecký riaditeľ a dlhoročný kolega Karol Čálik: „Milý náš Ivan, dovoľ nám, aby sme ti v mene všetkých bývalých i súčasných členov Novej scény popriali veľa, veľa pevného zdravia, spokojnosti, úspechov, lásky a pokoja. Zároveň Ti úprimne ďakujeme za všetko, čo si pre dobré meno Novej scény urobil. S úctou a pozdravom, živijó milý náš Ivan!"

Životopis:

Významný slovenský herec a pedagóg, mim.prof. doc. Ivan Letko sa narodil 9.12.1934 vo Farnej pri Leviciach. Jeho cesta k divadlu sa začala v Hlohovci, kde vyrastal, študoval na gymnáziu a účinkoval v rôznych ochotníckych súboroch. V roku 1956 absolvoval štúdium herectva na VŠMU v Bratislave pod vedením Andreja Bagara, neskôr desať rokov pôsobil v Divadle SNP Martin, kde si zahral množstvo krásnych úloh napr. Haimona v Antigone (1956), Trepleva v Čajke (1963) či Marca Antonia v Juliusovi Ceasarovi (1964). V roku 1966 sa stal členom činohry Novej scény v Bratislave, kde pôsobil aj ako umelecký šéf činohry. Z množstva úloh tragikomického i komického žánru spomeňme Emila Magica v hre Vajce (1966), Valéra v Tartuffovi (1966), Kuligina v Troch sestrách (1972), Helmera v Nore (1975), Trigorina v Čajke (1976).

Stvárnil množstvo postáv v televíznych inscenáciách a seriáloch ako napr. Polnočný vlak, Hedda Gablerová, Žiarlivé ženy , Povstalecká história, no v neposlednom rade aj v rozhlase, či dabingu. Nezabudnuteľným je aj kultová ruská rozprávka Mrázik, kde prepožičal svoj hlas Babe Jage a účinkoval ako Mrázik aj v rovnomennom muzikáli Mrázik na Novej scéne.
V posledných rokoch potešil divákov seriálu Búrlivé víno.

Ivan Letko pôsobil viac ako 30 rokov ako pedagóg herectva na VŠMU, kde vychoval množstvo známych hereckých osobností. Medzi jeho študentov patrili takí herci ako: Zdena Studenková, Jozef Vajda, Anna Javorková, Ivo Gogál, Ján Kroner, Jana Oľhová ale i jeho dcéra Hana Letková a mnohí ďalší. Svoje bohaté skúsenosti potom odovzdával na Konzervatóriu v Bratislave, neskôr na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave a súkromnom konzervatóriu v Topoľčanoch.

Stovky postáv v divadle a televízii svojský prejav v herectve z Ivana Letka urobili doslova slovenskú hereckú legendu, ktorá zostane navždy zapísaná v dejinách slovenského herectva.

 

Upútavka

 
Búrlivé víno - v pondelok až piatok popoludní!
Sledujte celé epizody na